12.12.2018

Biz Reis'i destekliyoruz, onun haricinde kimse bu avludan içeri giremez

Biz Reis'i destekliyoruz, onun haricinde kimse bu avludan içeri giremez
Çorum'un Mecitözü ilçesi Çitli Köyü'nde dün tartışma yaratacak bir olay yaşandı.

Çitli Köyü Cami imamı Mustafa Çıtak, AKP haricindeki siyasi partilerin köyde siyasi çalışma yürütmesine izin vermedi. İmam, Çitli Köyü'nde vatandaşlarla görüşerek; İYİ Parti'nin broşürlerini veren Çorum Milletvekili Adayı Avukatı Mehmet Fatih Aslan ve ekibini önce camiden, sonra da köyden çıkarmaya çalıştı.
"CAMİNİN İMAMI TARAFINDAN KAPI DIŞARI EDİLDİK"

İYİ Parti'liler tarafından devlet memuru olduğu ve 657'ye tabi olduğu hatırlatılan imam Mustafa Çıtak'ın, ''657 beni bağlamaz. Biz 'Reis'i destekliyoruz. Onun haricinde kimse bu avludan içeri giremez'' diye bağırdığı belirtildi.

Çıtak'ın, broşürleri alan köylüleri de azarlayarak tehditler savurduğu ifade edildi. İmamın, bağırma ve hitap şeklinden çekinen Çitli köyü sakinlerinin, ellerinde bulunan broşürleri yerlere attığı belirtildi.

İmamın sözlü ve fiziki saldırısına maruz kalan İYİ Parti'liler olayı şöyle anlattılar:

''Partinin gençlik kollarında görevli bayanlar ve biz, camiden çıkan bayanlara broşür ve partinin promosyonu olan sabunları ikram ederken caminin imamı tarafından kapı dışarı edildik.

Cami imamı, 'Buraya AK Parti'lilerden başkası giremez' diyerek bağırdı ve derhal bulunduğumuz yeri terk etmemizi söyledi. Sinirden kendinden geçmiş bir halde, cemaate de bağırmaya başladı, 'Ellerinizdekileri derhal yere atın ya da kimden aldınız ise geri verin' diye emirler yağdırdı.

Bu sert tepki karşısında şaşkına dönen cemaat, ellerindekileri parti görevlilerine geri teslim ettiler. İmam Mustafa Çıtak, '657 beni bağlamaz. Biz Reis'i destekliyoruz. Onun haricinde kimse bu avludan içeri giremez' şeklinde bağırıp, 'derhal cami etrafını ve köyü terk etmemiz gerektiğini' söyledi.""SİYASİ PARTİLERİN ÇİTLİ KÖYÜ'NE GİRİŞ İZNİ ALMASI MI GEREKİYOR"

Olayın yakışık almadığını, bir din adamının bu tür davranışının insanlıkla bağdaşmadığını dile getiren partililer, sözlerini şöyle sürdürdüler:

''Kamuoyu adına soruyoruz.

İmamlar 657'ye tabi devlet memuru değil mi? AKP harici siyasi partilerin Çitli Köyü'ne giriş izni alması mı gerekiyor?

İmamın bu davranışı yasalara uygun mu? Uygun ise, köylülere ve köye gelen insanlara saldırma hakkını nereden ve hangi güçten alıyor? Yok İmamın 657 devlet memurluğu yasasına tabi ise, yetkililer imam hakkında nasıl bir girişimde bulundular? Ya da bu tür davranışın gereğini kim nasıl soracak?''

"İmamı önce Allah’a sonra Diyanet'e havale ediyoruz" diyen ve Diyanet İşleri'ne bağlı çalışan bir kurumun, vatandaşa bu kadar net bir fikri taciz uygulamasına anlam veremeyen partililer, olay yerini sessizce terk ettiler.

Partililer Çitli’yi terk ederken, imamın ise partililerin arkasından bağırmaya devam ettiği belirtildi.


Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Serap6 ay önce
gerçekse deşifre edilsin suçlular cezalandırılsın ve bizde görelim
Şinasi şeker 6 ay önce
ey imam bozuntusu 24 haziranda reisin giderse sende bu ülkeyi terk et suriyede imamlık yap bu yapilanlar yanınıza kar kalmayacak sanada hesap sorulacak bekle ve gör
Mete Saydağ6 ay önce
bir tarihte kurtarılmış bölgeler vardı. oraya asker polis giremezdi. galiba tarih tekerrür ediyor.
KUTSAT BOZKURT6 ay önce
o köyün muhtarı bostan korkuluğumu köyleri imamlarmı yönetiyor eğer imamlar yönetiyorsa muhtarlara neden okadar maaş ödüyor bu devlet
Hatem6 ay önce
eğer haber doğru ise yazıklar olsun
Fırat6 ay önce
öyle imamın da amına koyum çıkaranında amına koyum onun arkasında duranların da amına koyum
abdullahKARA6 ay önce
sıra camilerin ayırılmasınamı geldi garib günler yaşıyoruz
Durkadın Ece 6 ay önce
bunlar biryere not edilmeli
Zhlakyllu6 ay önce
cami senin malın mi imam bey
Mehmet şahin6 ay önce
köpeksiz köyde deyneksiz geziyorkarda ondan