11.12.2018

Rapor: Türkiye’nin silah üretimi arttı ancak teknolojide Avrupa’ya bağımlı

Rapor: Türkiye’nin silah üretimi arttı ancak teknolojide Avrupa’ya bağımlı
Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (Sipri) raporuna göre Türkiye’de silah üretiminde artış var ama teknoloji için halen Avrupa’ya muhtaç.

Euronews’in haberine göre kuruluş, uluslararası silah ticaretine ilişkin bu yıl da bir rapor yayınladı.  Raporda göre Türkiye, Avrupa’nin beş büyük silah üretisinden silah alan ülkeler arasında 11’inci sırada.

Türkiye’deki silah üretimi ise son beş yılda, önceki beş yıla göre yüzde 145’lik bir artış gösterdi. Türkiye’nin en iyi müşterileri ise Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikler ve Suudi Arabistan.

Rapora göre Türkiye, silah teknolojisi konusunda halen Avrupa’ya bağımlı.

Türkiye, yakın zamanda Leopard tanklarının modernizasyonu için Almanya’yla sorun yaşamıştı.

KIRIM ETKİSİ

Raporda, Rusya ile Avrupa arasında 2014 öncesinde büyüyerek süren silah ticareti, Rusya’nın Ukrayna toprağı Kırım’i işgal etmesiyle dibe vurdu.

Sipri uzmanı Pieter Wezeman, Rusya’nın Doğu Avrupa’daki komşularının da kendilerini güvensiz hissettikleri için silahlandıklarını belirterek “Bu ülkeler küçük ülkeler oldukları için aldıkları silah hacmi de küçük. Ama silah alımında yüzlerini Avrupa’ya dönmüş durumdalar” dedi.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.