16.10.2018

Reza Zarrab konuştu

Reza Zarrab konuştu
Türkiye ve İran vatadaşı iş adamı Reza Zarrab'ın tutuklu sanıklar arasında bulunduğu ve 27 Kasım'da ABD'nin New York kentinde başlaması beklenen davada, Zarrab'ın kendisine yöneltilen suçlamaları kabul edebileceği belirtildi. 
Dava başlamadan önce konuşan Zarrab'ın bu itirafları çok konuşulacak...

Bilinmeyen gerçekleri sizler için derledik.  Reza Zarrab davasında neler oluyor? 

İşte merak edilen detaylar...


1.Reza Zarrab 248 isim verdi. İçlerinde bakanlar ve iş adamları da var. Emine ve Bilal Erdoğan'a yaptığı bağışları da anlatmış. ABD'ye 17 aralık tanelerini avukatları verdi. ABD'ye gitmeseydi İran tarafından öldürülecekti! Anlaşmalı gitti.

2. Reza Zarrab  "Ambargoyu 2005 yılında delmeye başladık, 2010 yılında Rusya'da bavullarla adamlarım para yakalattı, İran doğalgazı için ödenen parayı aklama ekibindeydim. Türkiye'de İran petrolünü aklayan bir ekip var" dedi.

3. Reza Zarrab: Rusya gümrük servisi yakalanan ekibimi ve paraları Türkiye'ye bildirdi. Bunun üzerine mali polis ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) soruşturma başlattı. Polis takibini öğrenemedim ama MASAK raporundan haberim oldu.

4. Reza Zarrab: İran'dan alınan doğalgaz parasını ambargo gereği Türkiye irana nakit vermeyecek. Türkiye'de bir bankaya yatıracaktı. Türkiye yaptığı ihracatın parasını burdan kesecekti. Halkbank belirlenen ilk bankaydı. 

5. Reza Zarrab: Sonra Aktifbank ile çalışmaya başladık. Bizim sistemi ve Aktifbank'ı ABD tespit etti. Panikleyince AB Bakanı Egemen Bağış ile görüşerek devreye girmesini talep ettim. Ofisine gidiş nedenim Aktifbank olayını çözmesi içindir. 

6. Reza Zarrab: Tapelere yansıyan konuşma bana aittir. Elemanıma 500 bin dolar hazırlattım. Ortaköy AB ofisinde kendisiyle görüştüm. Konuyu çözeceğini söyledi

7. Reza Zarrab: Türkiye'de toplam 5 banka ile yoğun çalıştık. 
- Halkbank
- Aktifbank
- Garanti
- Kuveyt Türk
- DenizBank

Naylon şirketler ve naylon fatura ile ihracat yapmış gibi gösterdik. Paralar valizlerle nakit olarak irana sokuldu. 

8. Reza Zarrab: Seçim öncesi "Beyefendi" 4 milyar dolarlık ihracat talimatı verdi.  Bizde altın işine o dönem ağırlık verdik. Tapelere yansıyan olay ve havalimanındaki uçak sorununu "Zafer abi" çözdü!

9. Reza Zarrab: Ben oranın doğalgaz paralarını aklamakla görevliydim petrolle ilgili kısımla ilgili bildiklerimi anlatmak istiyorum. Ambargo nedeniyle satılamayan petrol için aynı formül devreye sokuldu. Petrol işine Seyad Ali Ekber Mir Vekili bakıyordu.

9. Reza Zarrab: Ben oranın doğalgaz paralarını aklamakla görevliydim petrolle ilgili kısımla ilgili bildiklerimi anlatmak istiyorum. Ambargo nedeniyle satılamayan petrol için aynı formül devreye sokuldu. Petrol işine Seyad Ali Ekber Mir Vekili bakıyordu.

11. Reza Zarrab: Petrol ambargosunu delen Mir Vekili Hakan Fidanın dostudur. Dolmabahçede fidan aracılığı ile  Beyefendi ile görüştüğünü biliyorum. 
Aktifbank deşifre olunca araya "Beyefendi" girdi. 

12. Reza Zarrab: İran petrolü H.Selcuk Şanlı'nın umman'da kurduğu şirketlere ait tankerlere umman denizinde konuyor. Dünyaya "umman petrolü" diye satılıyordu. 2 milyon ton petrol 500 milyon dolara satılıyordu. 

13. Reza Zarrab: Mir Vekili bana 100 milyon ton varil petrolü 500 milyar dolara sattığını söyledi. Ne kadarı Türkiye'ye verildi net bilemiyorum ama yunanistan'a 7 milyar dolarlık sattığını ve parayı ordan çıkaracak banka bulamadığını bana demişti.

14. Reza Zarrab: Türkiye'de petrol için Halkbank kullanıldı ama bizim doğalgaz için olan  hesapla onların petrol  hesabı ayrıydı. İranın günlük petrol üretimi 3.5 milyon ton varildir. Türkiye'de ki alıcı firmaları bilmiyorum.  
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
A. Erturk11 ay önce
bundan sonra corap cozugu gibi gider artik. bazi siyasilerin uykularinin kactigi kesindir.
Kamilden duyan11 ay önce
kamil maman isimli gazeteci nin erkam isimli gazeteci ye üç gün önce anlattığını reza söyledi diyorsunuz a yuh size! tabii ki rezalet bunları söyleyecek, bunlar oldu ama sorun henüz siz duymadınız, kamil maman dan çalıyorsunuz! kamil maman youtube bakın