ARAP BİRLİĞİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK! / Dr. Yeşim Demir
21.08.2018

ARAP BİRLİĞİ CEPHESİNDE DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK!

22 Arap ülkesinin üye olduğu milletler arası bir örgüt olan, İsrail ve ABD'nin yaptıkları karşısında sesi çıkmayan Arap Birliği, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin bölgesinde gerçekleştirdiği harekattan endişe duyuyoruz” diyerek bir skandala imza attı.

Operasyona yönelik kimler endişelerini dile getirdi?

ABD
Avrupa hem endişeli hem seyirci
Almanya Türkiye'ye leopard tank satışını durdurdu
Yunanistan
Arap Birliği
Dikkatinizi çekti değil mi? Düşündüğümüzde yıllarca birlikte Osmanlı egemenliğinde yaşadığımız Arapların bu tepkisi şaşırtıcı gelebilir. Ancak tarihsel olaylara baktığımızda çok da şaşılacak bir durum olmadığını görebiliyoruz.

Arap Birliği ne zaman ve neden kuruldu?

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmaya yüz tuttuğu dönemde Arap dünyasında da milliyetçi bir hava hâkim olmuştu. I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte yavaş yavaş yeni bir uluslararası sistem şekillenmeye başlamış, manda yönetimleri altındaki Araplar teker teker bağımsız devletler olarak sahneye çıkmıştı. Uluslararası sistemin meydana getirdiği ittifak ve bloklaşmalar döneminde Arap Devletleri arasında da birlik fikri oluşmaya başladı. Resmi adı olan Arap Devletler Birliği (League of Arab States), 1943’te başlatılan bir dizi toplantı sonunda 22 Mart 1945’de Kahire’de kuruldu.
Örgütün kuruluş amaçları arasında üye ülkelerin karşılıklı kuvvet kullanımına engel olmak, sorunları barışçıl yollardan çözmek ve üye ülkelere karşı düzenlenen tehdit ve saldırılarda birlikte önlem almak gibi nedenler sıralanıyordu.
Birliğin kurulmasında, uluslararası sistemdeki bloklaşmalar tek neden değildi; 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulması ile milliyetçiliğin ön plana çıkması ve dolayısıyla Filistin Sorunu…

Arap Birliği Üye Ülkeleri

Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri,Umman,Yemen,Kuveyt,Mısır,Libya,Tunus,Cezayir,Fas,Moritanya,Sudan,Somali,Filistin,Cibuti,Komor Adaları
Soğuk Savaş Dönemi ve sonrasında Milliyetçiliğin zayıflamasıyla Arap Birliği de güç kaybetti. Geçmişte de Arap Birliği, Türkiye aleyhine tavır sergilemişti. Örneğin, 1990 I. Körfez Savaşı ile tamamen etkisini yitiren Arap Birliği, Türk-İsrail ilişkilerinin Arap dünyası için tehdit oluşturduğunu iddia ederek tepkisini göstermişti.
İsrail ve ABD’nin Kudüs kararında ses çıkarmayan Arap Birliği’nin işlevi tartışma konusudur. Günümüz Arap dünyasında ortak bir birliğin kurulabilmesi için öncelikle Arap Devletlerinin, menfaat, önyargı, cehalet, intikam gibi duygulardan derhal kurtularak kendi benliğine dönmesi gerekmektedir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.