17.12.2018

Almanya Polis Devleti

Dün o dolar var ya o dolar aldı başını gitti.O dolar rabia işaretini çoktan geçmiş neredeyse beşkardeşe dayanmıştı.Ekonomi öyle birbirine girdi ki, Erdoğan'ın "Aman faiz arttırmayın" talimatını Merkez Bankası bile dinlemedi.

Merkez Bankası olağanüstü toplandı.Normal şartlarda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 7 haziran'da toplanması gerekiyordu.Olağanüstü toplantı sonunda Merkez Bankası geç likidite penceresinin yüzde 13,5'ten yüzde 16,5 yükseldiğini açıkladı. 300 baz puanlık faiz artışı,dolar/TL'nin 4,58'e gerilemesini sağladı. Son derece geç kalınmış ve yetersiz bir harekettir. Ekonomi bugün uçurumun kenarına gelmiştir.Türkiye 24 haziran seçimlerinden sonra çok vahim bir tablo ile karşı karşıya gelecektir. IMF kapısında borç dilenme durumunda olacaktır. Yöneticiler IMF kapısında borç dilenmezlerse moratoryum ilan etmek durumunda kalacaklar. Moratoryum : Bir ülkede savaş durumu ya da benzeri olağanüstü dönemlerde,devletin ödeme süresi gelmiş borçlarını yasa ile ertelenmesi.

"1984" İngiliz yazar George Orwel'in kitapları arasında en çok bilinen eserdir.. Bu romanın dünyası üç ayrı rejimle yönetilmektedir; Okyonusya,Avrasya ve Doğu Asya
Sovyet Rusya'sını andıran Okyonusya,Büyük Birader adında birbirine bağlılıkları olan halkın yaşadığı devlettir.Toplumdaki tüm insanların hareketleri,düşünceleri ve davranışları izlenmektedir.Bir yeraltı teşkilatlanması olan Kardeşlik ve onun lideri Goldstein. Büyük Birader ve Goldstein günümüzde gerçekten yaşıyorlar mıdır.?
Bavyera, Almanya'nın 13 milyon nüfusuyla ikinci büyük eyaleti. Bu eyalette 500 bine yakın Türk vatandaşı yaşamaktadır. Bavyera eyaletinde hükümette olan Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) tarafından hazırlanan 'Polis Görev Yasası' yürürlüğe girdi.

Yasa eyalet polisine somut olmayan 'tehdit boyutundaki tehlike' durumunda kişinin özgürlüğüne müdahale etme,izleme,suç teşkil edecek delillere ulaşılması için telefonlarını dinleme ve DNA örneğini alma yetkisi tanıyor. Avrupa'da eşi benzeri görülmemiş yasa ile keyfi şekilde,şüpheye dahi gerek duyulmadan ve mahkeme izni olmadan insanların vücut tarayıcı,İHA,kamera ve böcek diye tabir edilen dinleme cihazlarıyla sürekli kontrol altında tutulmasının önü açıldı. Yasayla polise kişilerin internet bilgilerinin araştırılması,değiştirilmesi veya silinmesi yetkisi de tanınıyor. Eyalet polisi 'Potansiyel tehdit' olarak gördüğü şahsı hakim kararı olmadan üç ay boyunca gözaltına alabilir veya elektronik ayak bileği kelepçesi ile 24 saat boyunca tutabilir. Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU),İslam ve sığınmacılara karşı politikalar ve Hrıstiyanlık değerlerini korumayı ön plana alarak eylül ayında yapılacak olan parlamento seçimlerini kazanmayı düşünüyor. Bavyera eyalet hükümeti geçen ay tüm kamu binalarının girişine hırıstiyanlığın sembolü olan haç işaretini asma kararı almıştı.
George Orwel'in distopya türünde olan '1984' adlı romanında geçen Okyonusya devletini bugünkü  Almanya'ya benzetebiliriz. Günümüz Almanya'sında çıkarılan 'Polis Görev Yasası' bana romanda belirtilen ,Büyük Birader adındaki halkları bağlayan tanım hıristiyanlık.Yeraltı teşkilatlanması Kardeşlik "Sığınmacılar" ve teşkilatın başı Goldstein "İslam" ı çağrıştırdı.
Umarım sürekli başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkeye 'İnsan Hakları' dersi vermeye kalkan Almanya'ya bu uygulamayı birileri hatırlatır.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.