18.10.2018

Balkan Rapsodisi

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği bünyesinde çalışmalarını sürdüren Balkan Edebiyatı Okuma Grubu'nun 6 Mayıs Pazar günkü konuğu "Balkan Rapsodisi" romanının yazarı, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Feryal Orhon BASIK' tı. 

Feryal Orhon Basık kimdir?

1952 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta eğitimini Heybeliada'da aldıktan sonra 1973 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu ve aynı yıl adı geçen fakültede akademik kariyere başladı. 1992 yılında profesör oldu. 1998 – 2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin iki dönem dekanlığını yaptı. 2008 yılında emekliye ayrıldıktan sonra bir müddet özel üniversitelerde öğretim üyeliğine devam etti.

Birçok mesleki kitabı ve makalesi yayınlanan yazarın, ilk öykü kitabı Armağan 1998 yılında yayınlandı. Tarihe olan merakını edebiyatla birleştirerek, doğup büyüdüğü yer olan Heybeliada'nın son yüz yılı aşkın siyasi, kültürel ve toplumsal tarihini ikinci kitabı Küçük Ahşap Ev'de öyküleştirdi. Ertesi yıl yine geçmişteki gerçek olaylardan esinlenilmiş, 1960'ların İstanbul'unu anlatan üçüncü öykü kitabı Dünden Kalan Heyecanlar yayınlandı. İlk romanı "Balkan Rapsodisi"  2015 yılında Kırmızı Yayınları tarafından yayınlanmıştır.

"Balkan Rapsodisi" romanını yayınlama amacı

Feryal Orhon Basık romanı yazma amacını okurlarına 'Bosna'da 1992 - 1995 arasında yaşanan ve soykırım olarak adlandırabileceğimiz felaket acaba neden kaynaklandı? Romanı yazma amacım, çok yakın bir geçmişte yaşananları genç nesillere anlatmak, savaşın ve terörün hiç kimseye yaramadığını, mutlak olarak herkese felaket ve acı getirdiğini gözler önüne sermekti. Umudum ise birlikte barış içinde yaşamanın' ifadeleri ile anlattı.

Romanında tüm uluslara eşit davrandığını belirten Basık ' işlenişi ve yakın tarihten referanslarıyla belgesele de yaklaşıyor.Romanın  tamamı yaşanmış olayların öyküleştirilmesi üzerine kurgulandı. İnsanların günlük yaşamının, topraklarındaki siyasi gelişmelerden bağımsız olması mümkün değil. Kaldı ki büyük felaketleri getiren savaşların olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Ancak özenle vurgulamak isterim ki bu bir tarih kitabı değil.' dedi.

"Balkan Rapsodisi" romanı

Balkan halklarını anlamak için başyapıt niteliğinde olan romandır. Osmanlı'nın son dönemini ve Balkan Savaşı'nı muhteşem aile öyküleriyle ve insan hayatlarıyla ruhunuza işleyerek anlatıyor.

Öyküler Sırp, Arnavut, Boşnak ve Osmanlı dört ayrı aile çevresinden anlatıyor.Romanda yer alan karakterleri Feryal Orhon Basık 'Osmanlı yüzbaşısı, babamın babasından ilham alınarak yaratıldı. Arnavut Bey'i Numan Ağa ise eşimin dedesinden ilham alınarak kurgulandı. Sonuç olarak bizden sadece iki nesil önceki insanlardan söz ediyoruz. Hatta biz bu nesilden insanlarla birlikte yaşadık. Çocukluğumuzdaki evimizdeki anneannemiz, babaannemizdi.' ifadeleri ile açıkladı.

Kitabın arka kapağında bulunan yazısı ile romanı Ataol Behramoglu ' Prof.Dr.Feryal Orhon Basik'in romani, bilim insanına özgü irdeleyici akılla sanatçıya özgü akıcı anlatım ve kurgu ustalığını başarıyla birleştiren etkileyici ve öğretici bir yapıttır. Öğreticilik, romanın arka planını oluşturan toplumsal olayların: İkinci Meşrutiyetin ilanından ilk buyuk savaşa kadar gecen surede Osmanlı Balkanlarında yaşanmış kargaşa, zulüm, ayaklanma, kırım, savaş ve göç olgularının gerçeklere dayalı belgesel iz düşümlerinin dökümünden; sanatsal basari ise yazarın yalın ve akıcı anlatımından, olay örgüsünün sinemasal bir ustalıkla kurgulanmış oluşundan ve belki hepsinden önemlisi de bunca kargaşa ve kan dökücülüğün yaşanmış olduğu acılı süreçler anlatılırken bütün bunların gerisinde ve bütün anlatı boyunca, yazarın halklar ve kültürler arasındaki kardeşliği her an vurgulayan ses tonunun duyumsanısından gelmektedir. Bu 
özellikleriyle Balkan Rapsodisi, İvo Andriç'in "Drina Köprüsü", Mehmet "Mesa" Selimoviç'in "Dervis ve Ölümü" gibi Balkanlar konulu edebiyatın elden düşürülmeden okunacak seçkin yapıtları arasında yer almaya hak kazanıyor ' ifadesiyle belirtti.

Kitaplarını İmzaladı.

Derneğin Balkan Edebiyatı Okuma Grubu'nda yaptığı söyleşiden sonra Prof.Dr.Feryal Orhon Basik okuyucularının getirmiş olduğu kitaplarını imzalayıp hatıra fotoğrafları çektirdi.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.