14.11.2018

AFRİN'İN DIŞ ETKİSİ

28 Aralıkta başlayan Afrin Harekatı devam etmektedir. Dışta, Türk kökenli cumhuriyetler hariç hiçbir ülke Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’e girmesini desteklemiyor. Rusya dahil olmak üzere hiçbir ülke Afrin Harekatı’na doğrudan destek açıklaması yapmadı. Sadece, Rusya gibi destekliyor olarak gözüken ülkeler suya tiride dokunmayan açıklamalar yaptılar örneğin “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz” gibi diplomatik dil kullandılar. Suriye de asker bulunduran ve ittifak halinde olan Rusya ve İran, Afrin harekatı’ndan çok rahatsızlar. Özellikle İran bu tutumunu da çok saklamıyor. İran hükümetinin kontrolün de olan basın yayın kuruluşları Türkiye’nin emperyalist harekatlarından söz ediyor. Rusya’nın gözü Türkiye-ABD ilişkilerinde, iki ülke ilişkilerin de bozuk durum devam ederse, Rusya Afrin Harekatı’na ses çıkarmayacaktır. İran ve Arap ülkeleri, sadece Afrin de değil, Türkiye’nin orta doğu olaylarına karışmasına külliyen karşıdır. Arap ülkeleri ciddi bir muhalefet göstermemektedirler nedeni de ABD’nin kesin tavrını görmek için bekliyorlar. ABD, Türkiye ile köprüleri atarsa, Erdoğan hazırlıklı olsun, Arap kardeşleri ellerinde ki bıçağı saplamak için sıraya gireceklerdir.

ABD başkanının güvenlik danışmanı MC Master ve dışişleri bakanı Tillerson’un Türkiye ziyareti öncesi bir gün de 11 şehit vermemizi sağlayarak derin bir mesaj vermiştir. Ankara da ki müzakerelerde güçlü olmak için sopa göstermiştir. Hükümet şüphesiz bu mesajı almıştır. Amerikalılar da hem kendi hem de uluslararası kamuoyun da köşeye sıkıştılar, zira İsrail çıkarlarına dayalı kendi çıkarlarına zarar veren bir politika takip ediyorlar. Aklı başın da hiçbir Amerikalı yönetici Türkiye gibi bir ülkeyi PYD-PKK gibi örgütlere değişmez. Türkiye’nin başına gelen bu olaylar Amerikan yönetimi içinde ki Yahudi kökenli üst bürokratların marifetidir. Hükümet, Amerikan kamuoyuna bunu açıkça anlatsa bu Türk düşmanı kesim başarılı olamayacaktır. ABD’nin değişmeyen en büyük müttefiki soydaşı olan İngiltere’dir. İngiltere, ABD’nin PYD ve orta doğu politikasından rahatsızlık duymaktadır. Orta doğu da Türkiye, İran ve Katar’ın Rusya ile işbirliğine kayması ve buna başka orta doğu ülkelerinin katılmasından korkan İngiltere Afrin ve PYD olayına daha gerçekçi bakmaktadır. İngiltere, ABD’nin de için de bulunduğu Anglo-Sakson grubunun beynidir ve İngiltere’nin tavrı onlar için çok önemlidir.

10 Şubatta, İngiltere Parlamentosu alt kanadı Avam kamarası, dış ilişkiler komisyonu başkanı TomTugendhat, hazırlığı üç ay süren orta doğu raporunu açıkladı “Araştırmamız sırasın da sunulan kanıtlar bu grubun(PYD) PKK ile bağlantılı olduğunu temellendirdi. Bu bağlantıların tabiatı ve kapsamı tartışmaya açık olsa bile. İngiliz Dışişleri bu bağlantıların mevcudiyeti konusun da bile kararsız göründü. Bu inanılabilir değil. Dışişleri tekrar tekrar bildirilen bağlantılardan söz etmeyi bırakıp bu konuda kendi açık görüşüne sahip olmalı.”Burada ABD’nin politikasına ince bir eleştiri var ve İngiltere’nin kendi politikasını ilan etmesini istemektedir. Bu durum Türkiye için çok önemli, umarız gerektiği gibi değerlendirilir. ABD’nin iki çok önemli yetkilisinin aynı anda Ankara ziyareti, Afrin ve orta doğu sorunun geldiği noktanın ABD için ne kadar endişe verici olduğunu göstermektedir. Amerikan yetkilileri şüphesiz yeni birkaç planla gelmiştir. Sürpriz bir anlaşmayla Afrin Harekatı başka bir şekil alabilir veya yeni belalarla karşılaşabiliriz. Bekleyip göreceğiz. Bu aşama da dualarımız askerlerimizle Allah onları korusun ve muzaffer etsin, Amin. Haydar Çakmak
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.